Nawodnienie

Nawodnienie

WARTO DBAĆ O ODPOWIEDNIE NAWODNIENIE ORGANIZMU !!!

Spędzając ostatni tydzień na praktykach miałem przyjemność między innymi robić badania składu ciała osób, które chciały ćwiczyć . U niektórych osób wyniki wychodziły znacznie poniżej norm. Przedział dla kobiet to 45% – 60% zaś dla mężczyzn 50%-65%. Otóż, dlaczego tak się dzieje? Podczas omawiania wyników z klientem, każdy z nich przyznawał się do picia zbyt małych ilości. Przeciętnie w normalnych warunkach codziennie nasz organizm wydala około 2,5L wody (ok. 1,4L w moczu, 0,5L przez skórę, 0,4 wydychamy przez płuca i 0,2 w kale), podczas wzmożonej aktywności fizycznej dochodzi do jeszcze większych ubytków wody. Zapotrzebowanie dla każdego z nas można policzyć za pomocą wzoru:

(masa_ciała * 30ml) = ….. ml – tyle płynów powinniśmy przyjmować w ciągu dnia. 

A więc jak nawadniać organizm?
Oprócz przyjmowania płynów w postaci najbardziej polecanej wody mineralnej, można również pozyskiwać wodę dla organizmu poprzez warzywa i owoce (w ich skład wchodzi 70%-85%), zboża (65%-90%) oraz mięso, ryby, jajka (45%-80%).

Jakie są zalety picia wody?
1. Detoks – wypłukiwanie szkodliwych toksyn sprawi, że poczujemy się świeżsi i oczyszczeni,
2. Więcej energii i lepsza koncentracja – nasze ciała głównie zbudowane są z wody, a więc logicznym jest, że lepiej funkcjonujący organizm to nawodniony organizm. Nasz mózg składa się w 85% z wody tak więc lepiej nawodniony będzie w stanie pomóc nam się lepiej skoncentrować. 
3. Odchudza – spożywanie wody tuż przed zjedzeniem posiłku sporawi, że mniej zjemy. Żołądek zwiększy swoją objętość i szybciej zostanie pobudzony w mózgu ośrodek sytości, który będzie hamował spożycie większej ilości posiłku. Podobne działanie wykazuje picie wody pomiędzy posiłkami. Woda nie zawiera kalorii!
4. Termoregulacja – jest to szczególnie ważne dla sportowców oraz osób pracujących fizycznie. Woda wydzielana wraz z potem schładza organizm.
5. Utrata wagi – Jest zadziwiająco łatwo pomylić uczucie głodu z uczuciem pragnienia. Branie pragnienia za głód jest bardzo powszechne i oczywiście prowadzi do tego że ludzie jedzą więcej niż potrzeba. Dobre nawodnienie organizmu nie tylko zapobiega temu, ale również przyśpiesza metabolizm, pomagając tym samym stracić na wadze na dwóch oddzielnych frontach jednocześnie.
6. Jest zadziwiająco łatwo pomylić uczucie głodu z uczuciem pragnienia. Branie pragnienia za głód jest bardzo powszechne i oczywiście prowadzi do tego że ludzie jedzą więcej niż potrzeba. Dobre nawodnienie organizmu nie tylko zapobiega temu, ale również przyśpiesza metabolizm, pomagając tym samym stracić na wadze na dwóch oddzielnych frontach jednocześnie.
7. Zdrowa skóra – spożywanie odpowiedniej ilości wody w ciągu dnia nadaje skórze zdrowy wygląd. Skóra staje się odpowiednio nawilżona, jędrna,spłycają się zmarszczki. Nie trzeba więc wydawać dodatkowych pieniędzy na kosmetyki i zabiegi w salonach kosmetycznych. Wystarczy przez całe życie pić dużo wody.

Dodaj komentarz